Τμήμα Φυσικών Επιστημών

Το τμήμα Φυσικών Επιστημών του Pierce διαθέτει έμπειρους καθηγητές, που με βαθιά γνώση του αντικειμένου τους και συνεχή επιμόρφωση στοχεύουν όχι μόνο στην ανάπτυξη του γνωστικού τομέα των μαθητών, αλλά και στην καλλιέργεια δεξιοτήτων και διαμόρφωση υπεύθυνης στάσης σε κρίσιμα καθημερινά ζητήματα.

Για το σκοπό αυτό χρησιμοποιούμε ποικιλία μεθόδων, όπως  πειράματα επίδειξης από τους διδάσκοντες καθηγητές, εργαστηριακές ασκήσεις από τους ίδιους τους μαθητές, εξειδικευμένο λογισμικό αλλά και προσομοιώσεις στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές που διαθέτουν τα πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας.

Όπου κρίνεται απαραίτητο παρέχονται εγχειρίδια  που περιλαμβάνουν γραπτές σημειώσεις θεωρίας, μεθοδολογία, λυμένες και άλυτες ασκήσεις, πρωτότυπα προβλήματα ή προβλήματα Πανελλαδικών εξετάσεων για την Γ’ Λυκείου. Στην ηλεκτρονική πλατφόρμα Blackboard οι μαθητές μας μπορούν να βρουν εκτός από τα εγχειρίδια αυτά, προσομοιώσεις πειραμάτων, σχετικά videos και προτάσεις για ιστοσελίδες που σχετίζονται με το κάθε αντικείμενο που μελετούν.

Κάθε χρόνο ενθαρρύνουμε τη συμμετοχή των μαθητών σε διαγωνισμούς που διοργανώνουν διάφοροι εκπαιδευτικοί φορείς. Η εμπειρία που αποκομίζουν αποτελεί πολύτιμο εφόδιο για την υπόλοιπη ζωή τους.

Με μεγάλη μας χαρά επίσης βλέπουμε την προθυμία των μαθητών να στελεχώσουν τους ομίλους Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας μέσα από τους οποίους απασχολούνται δημιουργικά και καλλιεργούν κλίσεις και δεξιότητες.

Το Pierce στη “Βραδιά του Ερευνητή 2018

Διάκριση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Αεροδιαστημικής Δόκιμοι Ερευνητές στο “Δημόκριτο” Παρουσίαση πειραμάτων Χημείας
14 μαθητές στις πρώτες θέσεις των Διαγωνισμών Φυσικής Πρόκριση στο Διαγωνισμό για την Ολυμπιάδα Φυσικής Πρόκριση στο Διαγωνισμό για την Ολυμπιάδα Βιολογίας
Επίσκεψη στο Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. Δημόκριτος Παγκόσμια Ημέρα Βιοποικιλότητας (22 Μαΐου) Πειράματα επίδειξης στο εργαστήριο του Pierce

Επικεφαλής Ακαδημαϊκού τμήματος: Θεοδόσιος Δρακόπουλος
Βοηθός Επικεφαλής: Γεώργιος Ευθυμίου

Καθηγητές

  1. Κωνσταντίνος Αμπατζής
  2. Γεώργιος Βακερλής
  3. Μάξιμος Βασιλείου
  4. Δάφνη Βλαχαντώνη
  5. Θεοδόσιος Δρακόπουλος
  6. Γεώργιος Ευθυμίου
  7. Μαργαρίτα Ζόγκα
  8. Στυλιανή Κοσμά
  9. Χρήστος Κουρτεσάκης
  10. Ελένη Κτιστάκη
  11. Αντώνιος Μιχαηλίδης
  12. Στέφανος Μπούσιος
  13. Ελένη Ντόμαρη
  14. Ελευθερία Πεταλίδου
  15. Κλεομένης Πετρόχειλος
  16. Καλλιόπη Σαλπέα
  17. Δημήτριος Σούλας
  18. Παναγιώτα Σπυροπούλου
  19. Βασίλειος Σταματάκης
  20. Ευάγγελος Σταματέρης
  21. Αγγελής Τριανταφύλλου
  22. Χαρίλαος Τσαγκαράκης
  23. Λάμπρος Τσιουρής
  24. Κωνσταντίνος Χανιώτης

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΩΝ ΕΤΟΥΣ 2019

1. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ
A΄ Γυμνασίου
1ο Βραβείο Αριστείας: Μπουλούτας Παναγιώτης
2ο Βραβείο Αριστείας: Βαλλιανάτος Γεράσιμος, Γούσιος Κωνσταντίνος, Κουφουδάκης Παναγιώτης
3ο Βραβείο Αριστείας: Βασιλικιώτης Σταύρος

Β΄ Γυμνασίου
1ο Βραβείο Αριστείας: Αντωνίου Μαρία-Δάφνη, Δεδελούδης Απόστολος, Φελουκατζή Αλεξάνδρα-Ελισάβετ, Σιώτας Γεώργιος, Λάμπρου Ελένη, Τουρνή Μαρία , Ψαλλίδας Δημήτρης, Σαμολαδά Γιασμίν
2ο Βραβείο Αριστείας: Φωτεινέλης Χριστόφορος, Μουζουράκη Φιλομήλα
3ο Βραβείο Αριστείας: Αρνάκης Δημήτριος, Βρατσάλης Μάρκος, Κούτσιας Φαίδων
Εύφημος Μνεία: Ιωάννου Έλενα

Γ΄ Γυμνασίου
1ο Βραβείο Αριστείας: Πλουμής Γεώργιος, Ταμβακάς Χρήστος, Στάμου Αθανάσιος-Νικόλαος
2ο Βραβείο Αριστείας: Κολοντούρου Μαρία
3ο Βραβείο Αριστείας: Ρόκομα Αναστασία, Τσιτόπουλος Αντώνιος, Καρακαντά Μαρία,
Εύφημος Μνεία: Κάκος Νικόλαος, Καραλέκας Ευστάθιος, Χριστοδούλου Κωνσταντίνος

Α΄ Λυκείου
2ο Βραβείο Αριστείας: Κριθαρίδης Κωνσταντίνος
3ο Βραβείο Αριστείας: Σκαφίδα Ελένη-Άννα, Κάκος Σωτήρης, Λιναρδάκης Νικόλαος, Σφυρής Χαράλαμπος, Παναγάκος Αντώνης
Εύφημος Μνεία: Αλεξόπουλος Χρήστος

2. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ Β΄ ΑΘΗΝΑΣ

Γ΄ Γυμνασίου
3ο Βραβείο: Σιμιτζόγλου Γεώργιος, Πλουμής Γεώργιος, Στάμου Αθανάσιος – Νικόλαος

3. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΓΝΩΣΗΣ ΕΠΙ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΙΝΔΥΝΩΝ
7η θέση (Βραβεύονται τα 10 πρώτα σχολεία)

Γ΄ Γυμνασίου: Κολοντούρου Μαρία, Χριστοδούλου Κωνσταντίνος, Κολοντούρου Μαρία, Κοτζαγκιόζη Αναστασία, Γιαννατσής Σταμάτης, Μπακογιάννης Ελευθέριος, Σιμιτζόγλου Γεώργιος, Ταμβακάς Χρήστος, Χατζάκου Χριστίνα, Ρόκομα Αναστασία, Πλουμής Γεώργιος

4. ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΟΚΙΜΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ 2019 (Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ»)
Σαφαρίκα Ελευθερία (ΙΒ 1)

5. ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ
Αραβαντινού Αλκμήνη (Β΄Λυκείου)